TYGODNIKPROGRAM.COM
January 26, 2023

Artykuł z tego wydarzenia.

18 listopada 2022 roku zapisał się na kartach nowo powstałej Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka w Chicago jako dzień, w którym pierwszy nabór uczniów złożył uroczyste ślubowanie, zostając tym samym oficjalnie przyjęty do szkolnej społeczności.
Ślubowanie przyjęła dyrektor szkoły Agata Michałkiewicz, która dokonała także tradycyjnego pasowania na ucznia za pomocą symbolicznego ołówka. Dzieci powtarzając treść Aktu Ślubowania za swoją wychowawczynią Urszulą Łątką przyrzekły być wzorowymi uczniami i dołożyć wszelkich starań, aby wyrosnąć na dobrego człowieka i świadomego obywatela. Ślubowali także rodzice pierwszoklasistów, a mądre słowa zobowiązania wobec własnych dzieci, przypominające o wyjątkowości daru, jakim jest rodzicielstwo, doskonale korespondują z myślą przewodnią szkoły, opierającą się na ideach wychowawczych swego patrona Janusza Korczaka, który widział w każdym dziecku pełnowartościową i zasługującą na szacunek osobę, stwierdzając, że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
W dalszej kolejności 16 pierwszoklasistów zaprezentowało przygotowaną pod opieką wychowawczyni, część artystyczną przyjętą ze wzruszeniem przez zgromadzonych na uroczystości rodziców, rodzeństwo, dziadków, członków rodziny i sympatyków szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, a także plecaki z przyborami szkolnymi od firmy Sling TV. Całe wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich uczestników, a świeżo pasowanym uczniom doda przysłowiowych skrzydeł i zapału do nauki w polskiej szkole.
Tekst: Bożena Odee
Zdjęcia: Ryszard Łątka