Nasz Patron

Janusz Korczak (1878-1942) – Lekarz, pedagog, wychowawca, publicysta, pisarz. Prekursor pełnego szacunku do dziecka. Nauczanie stało się całym jego powołaniem. Choć sam nie miał dzieci, stał się ojcem niezliczonej ilości cudzych dzieci. Jak mówił o sobie: „Za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie” Wiedział, że nie wystarczy słuchać – trzeba przede wszystkim usłyszeć potrzeby dziecka. Twierdził, że miejsce dziecka jest w towarzystwie jego rówieśników. Dążył do tego, by dzieci wymieniały się swoimi przekonaniami i dziecięcymi poglądami, aby podlegały procesowi wzajemnej integracji i akceptacji oraz przygotowywały się do dorosłego życia. Starał się zapewnić dzieciom beztroskie – co nie znaczy pozbawione obowiązków dzieciństwo. Każde dziecko traktował poważnie i z każdym prowadził poważne dyskusje Zginął razem ze swoimi wychowankami w obozie w Treblince podczas II wojny Światowej.

Najpiękniejsze cytaty o dziecku – Janusz Korczak

”Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

“Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”

“Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy.”

“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”