24 lutego 2023 r, w naszej szkole odbyła się akcja “Cegiełka dla Muzeum Polskiego w Ameryce”. Dziękujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom za wsparcie tej szczytnej akcji.
Muzeum Polskie w Ameryce zostało założone w 1935 przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie. Jest jednym z najstarszych i największych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Mieści się w samym sercu pierwszej polskiej dzielnicy, u zbiegu ulic Milwaukee i Augusta w Chicago. Celem działania placówki jest szerzenie wiedzy o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz gromadzenie najcenniejszych elementów polskiego dorobku kulturalnego, dokumentów oraz pamiątek. Muzeum oferuje organizację wystaw w dodatku do programu kulturalnego, który zawiera literaturę, filmy, prezentacje, przedstawienia teatralne, spotkania ze szkołami oraz ludźmi związanymi z polską kulturą z całego świata.
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest sala Ignacego Paderewskiego, która założona została w czerwcu 1941, dzięki datkom jego siostry Antoniny Paderewskiej Wilkońskiej oraz Maksymilianowi Węgrzynkowi, współtwórcy Kongresu Polonii Amerykańskiej. Sala zawiera również przedmioty podarowane przez Buckingham Hotel w Nowym Jorku, gdzie Paderewski spędził ostatnie miesiące swojego życia.
Sala została oficjalnie otworzona dla zwiedzających 3 listopada 1941.

Więcej informacji : https://www.polishmuseumofamerica.org/

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.
984 North Milwaukee Avenue
Chicago, IL 60642-4101