Nadszedł dzień, kiedy twoje dziecko rozpoczyna swoją wielką szkolną przygodę. Z jednej strony cieszy się, że już jest duże i pozna nowych kolegów, ale z drugiej pojawia się strach przed koniecznością radzenia sobie samemu z problemami, nowymi obowiązkami i rozłąka. Prawdopodobnie zastanawia się, czy koledzy go polubią, a nauczycielka będzie miła. Do tego dochodzi nauka, sprawdziany i prace domowe. Czy sobie z tym poradzi?

Twoja odpowiedź na to pytanie musi brzmieć: TAK, moje dziecko poradzi sobie w szkole. Przekonuj je o tym, spraw, aby poczuło się pewniej. Nigdy nie strasz złymi ocenami, gniewem nauczyciela, rodziców, czy karami. Szkoła musi mu się kojarzyć z miejscem, w którym odkrywać będzie nowe tajemnice świata. Opowiadaj więc o własnych, pozytywnych wspomnieniach ze szkoły, ciekawych lekcjach, wycieczkach. Jeśli źle wspominasz czasy szkolne, nie przekładaj swojego lęku i niechęci na dziecko. Niech nie idzie na lekcje ze złym nastawieniem, ale ciekawością.

Dobrym pomysłem na pokonanie lęku przed szkołą jest włączenie pierwszoklasisty w kompletowanie wyprawki i kupowanie przyborów szkolnych. Warto to zrobić wcześniej, aby dziecko mogło się do nich przyzwyczaić. Wybierajcie wszystko razem, a później pooglądajcie zakupy w domu. Nowymi kredkami na pewno świetnie będzie się rysowało, a zeszyty z kolorowymi okładkami zapełnią się ciekawostkami. Pooglądajcie podręczniki i zobaczcie, o czym będzie uczyć się pierwszak, kiedy pójdzie szkoły. W ten sposób wzbudzisz ciekawość dziecka i oswoisz je z myślą o nauce.

Niektóre dzieci mają trudność z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, są nieśmiałe, czują strach przed znalezieniem się w gronie nowych koleżanek i kolegów . Może zanim twoje dziecko pójdzie do szkoły, warto zapisać go na ciekawe zajęcia w grupie. Zajęcia powinny odpowiadać jego zainteresowaniom i nie wzbudzać dodatkowych lęków. Warto też poznać przed rozpoczęciem szkoły, rodziców przyszłych kolegów i koleżanek dziecka oraz zorganizować spotkanie. Razem o wiele łatwiej będzie pójść na rozpoczęcie roku szkolnego.

Powodzenia.